przejdź do Sochaczew.pl
137974 odwiedzin
Przedszkole XXI wieku

Przedszkole XXI wieku, czyli tablica multimedialna w Sali Zmysłów

 

  Miejskie Przedszkole nr 6 w Sochaczewie zajmuje niewiele ponad połowę 70 – letniego budynku powstałego w latach 50-tych ubiegłego wieku. Uczęszcza do niego 175 dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które uczą się poznawać świat w 7 grupach. Podobnych przedszkoli kilka można znaleźć w naszym mieście, ale chodakowską „szóstkę” wyróżnia miejsce zwane Salą Zmysłów.

Pomysł jej utworzenia narodził się w głowach nauczycielek Przedszkola, którym zamarzyło się miejsce, gdzie każde dziecko będzie mogło uczyć się, tworzyć i działać w atmosferze wolnej od krytycyzmu, porównań i nacisku do osiągania sukcesu. Tak właściwie zorganizowane środowisko dziecka sprzyja bowiem rozwojowi inteligencji. Opracowany został plan działań innowacyjnych rozwiązań metodyczno – organizacyjnych, który został zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty w Warszawie. Autorkami innowacji były panie: Ewa Brylska, Bożena Jakubowska i Lidia Obrębska. Rada Rodziców działająca przy Przedszkolu z radością pomysł zaopiniowała, wsparła go finansowo i można było zacząć działać. Za zgromadzone pieniądze kupiono pierwsze zabawki, gry i pomoce dydaktyczne, basen z piłeczkami, ciastolinę, piasek kinetyczny. Rodzice, widząc zapał pomysłotwórców i radość dzieci, chętnie na bieżąco wspierali rozwój Sali Zmysłów, dodając od siebie różnorodne pomoce.

Przełomowym wydarzeniem dla rozwoju Sali był udział w konkursie „Wedel. Od serca”, do którego Przedszkole przystąpiło za namową Pani Aleksandry Rączki, mamy Ani z „Promyków”. Zaproponowała napisanie innowacyjnego projektu, dzięki któremu możliwe było pozyskanie pomocy dydaktycznych. A wszystkim marzyła się tablica multimedialna… Założeniem Przedszkola już od dłuższego czasu było nauczanie dzieci mądrego korzystania z technologii komputerowych, ale trudno jest uczyć bez nowoczesnych narzędzi. Tata Ani i Pani Lidia Obrębska projekt napisali i po niedługim czasie okazało się, że się udało zdobyć główną nagrodę w wysokości 5000 zł na zakup sprzętu: tablicy multimedialnej z oprogramowaniem przeznaczonym dla najmłodszych dzieci oraz doposażenia Sali Zmysłów. Ciężka praca włożona w napisanie i opracowanie działań projektowych okazała się dać wymierne efekty.

Współpraca z Radą Rodziców okazała się jeszcze skuteczniejsza, gdy trzeba było otrzymany sprzęt zamontować i skonfigurować, uprzednio doprowadzając Internet do Sali Zmysłów. Dzięki bezinteresownej pomocy i pracy kilkorga społeczników okazało się, że to 70 – letnie Przedszkole wkroczyło w XXI wiek.

W Mikołajki dzieci otrzymały kolejny prezent od dobrych ludzi – nowy komputer z bezprzewodową klawiaturą niezbędny do obsługi sprzętu. To dowód na to, że pomaganie jest zaraźliwe, a w naszym Przedszkolu, jak się okazuje, takich zarażonych pomaganiem nie brakuje.

Wszystkim zaangażowanym w utworzenie i rozwój Sali Zmysłów należą się ogromne podziękowania:

Firmie Wedel – pomysłodawcy i sponsorowi projektu „Od serca” wspierającemu działania innowacyjne, za możliwość wzięcia udziału w projekcie.

Aminex Sp. z o.o. – sponsorowi nowego komputera i bezprzewodowej klawiatury niezbędnych do obsługi tablicy multimedialnej.

Państwu Aleksandrze i Arkadiuszowi Rączka – za bezinteresowne wsparcie projektu, koordynowanie działań i ogromny wkład pracy. To dzięki Państwa zaangażowaniu, entuzjazmowi i dobrym chęciom marzenia stały się rzeczywistością.

Panu Jarosławowi Stuczyńskiemu za opiekę techniczną, wkład pracy i ciągłą gotowość niesienia pomocy.

Pani Lidii Obrębskiej – pomysłodawczyni Sali Zmysłów, za kreatywność, zaangażowanie i bezinteresowność, a także ogromny wkład w twórczy rozwój dzieci.

Całemu Gronu Pedagogicznemu Miejskiego Przedszkola nr 6 za włączenie się do działań innowacji oraz za chęć twórczej pracy.

Radzie Rodziców za zaangażowanie, docenianie, wsparcie i rozumienie działań innowacyjnych.

Byłej Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 6, Pani Ewie Brylskiej, która zainicjowała twórcze działania, zapoczątkowała jego realizację i zachęciła swoim entuzjazmem Radę Rodziców .

Obecnej Dyrektor Przedszkola, Pani Annie Sobieraj, za możliwość kontynuacji i rozwoju działań Sali Zmysłów.

Wszystkim zaangażowanym, którzy nie zostali wymienieni, a którzy również przyczynili się do rozwoju Sali Zmysłów.

Wierzymy, że to dopiero początek pięknej przygody Przedszkolaków z Salą Zmysłów. Dzieciństwo jest bardzo krótkie, warto więc stworzyć dzieciom warunki, by było ono pełne beztroskiej, lecz twórczej, kreatywnej zabawy.

 

Społeczność przedszkolna

Miejskiego Przedszkola nr 6 im. Juliana Tuwima w Sochaczewie:

Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Przedszkolaki

 

 

 

 

Sochaczew, 15 stycznia 2018 roku.

A A A
01.02.2018
godz.08:47
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość