przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
256910 odwiedzin
„Witajcie w naszej bajce…”

4 listopada nasze przedszkole obchodziło Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajka jest przypowieścią na temat uniwersalnych sytuacji  moralno-psychologicznych, postaw i charakterów. Najważniejszym celem bajki jest przekazanie zasad etycznych, wskazówek zachowań, a także przedstawienie szkodliwych i pożytecznych zachowań. Aby ten cel był osiągnięty bajka przeciwstawia dwa stanowiska dobre i złe.

Najistotniejszą funkcją bajek w życiu dziecka są funkcje: pouczające, informujące, wyjaśniające, uspokajające, inspirujące, twórcze, bawiące, dające sens, poszerzające wyobraźnię, przestrzegające, budujące światopogląd, budzące trwogę.

Dzięki bajką dziecko nadaje sens własnemu istnieniu, wydobywa się z chaosu i dużej ilość wrażeń, których na kolejnym etapie swojego rozwoju nie umie uporządkować. Dobro i zło rozpoznaje w świecie. Bajki budują osobowość dziecka, pozwalają dziecku odkryć i zrozumieć siebie, dowartościować się, wyzwolić lęki, poskromić strach. Dziecko w bajce znajduje odpowiedzi i rozwiązania  na trapiące go problemy.

Bajka jest pierwszą „literaturą” dziecka. Nie tylko pobudza wyobraźnię i fantastykę, ale również kształci wyobraźnię. Bajki dostarczają wzorów moralnych, mówią co dobre, co złe. Poprzez bajki dziecko uczy się jakie zachowania są nagradzane, a jakie karane. Bajka umożliwia przeżywanie emocji, wyzwala empatię i redukuje lęk. Dzięki bajką dziecko uczy się jak pomagać innym i sobie samemu. Bajki dostarczają dziecku bardzo dużo radości.

W naszym przedszkolu kolejny raz uczciliśmy tę magiczną moc bajek. Nasze przedszkolaki przebrały się za swoich ulubionych bohaterów z bajek. Dzieci z wielkim zaangażowaniem opowiadały o swoich ukochanych bajkach i bohaterach t.j: Kubuś Puchatek, Pszczółka Maja, Świnka Pepa, Kopciuszek, Spiderman, Reksio, Pinokio, Mała Syrenka, Minionki.

Nauczycielki przygotowały wiele atrakcji dla dzieci m.in. zagadki słowne i słuchowe, czytanie fragmentów ulubionych bajek, rozpoznawanie bohaterów popularnych bajek, zabawy muzyczno-ruchowe i wiele innych. Na zakończenie obchodów Dnia Postaci z Bajek odbył się baśniowy bal.

Dziecko pragnie bajek, bo rozszerzają jego świat, myśli, przeżycia. Dlatego warto czytać dzieciom bajki codziennie.

 

Nauczycielki przedszkola

 

Źródło: „Pedagogika rodziny, Family Pedagogy nr 2(4)/2012, ss.211-227, A. M. Basek, „Wpływ bajek czytanych przez rodziców na rozwój dzieci w wieku szkolnym”.

A A A
06.11.2022
godz.09:12
 
kontakt